Egy finom bolognai ragu recept, aminek az elkészítése is egyszerű.

Mennyiség
4-6 főre
Elkészítése
Egyszerű
Sütési/főzési idő
kb. 2 óra
Elkészítési idő
kb. 2 óra 30 perc
Recept hozzávalók
- 500 g darált marhahús (sertéshús)
- 250 g húsos szalonna
- 80 g vöröshagyma
- 80 g sárgarépa
- 80 g szárzeller
- 500 g paradicsompüré (vagy paradicsom)
Bolognai ragu elkészítése
- A vöröshagymát, a sárgarépát és szárzellert megtisztítjuk, hideg vízzel leöblítjük, majd apróra feldaraboljuk. A húsos szalonna bőrét eltávolítjuk, majd apró kockákra felvágjuk. A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.
- Egy megfelelő méretű edénybe kevés olívaolajat vagy más zsiradékot felmelegítünk. Hozzáadjuk az apró kockákra vágott húsos szalonnát és közepes hőfokon félig kiolvasztjuk a zsírját. A félig átsült szalonnához hozzáadjuk az előkészített feldarabolt zöldségeket és gyakori keverés mellett nagyjából 5-10 percig pirítjuk, közben a zöldségek által engedett levet elpárologtatjuk.
- A hőfokot feljebb vesszük és a szalonnás-zöldséges keverékhez hozzáadjuk a finomra darált marhahúst vagy sertéshúst, esetleg a kettő keverékét, majd állandó keverés mellett fehéredésig pirítjuk. A hús pirítása után a hőfokot kissé lejjebb vesszük. Hozzáöntjük a vörösbort (a vörösbor helyett esetleg marha alaplé, csontlé vagy ivóvíz is használható), kevés sóval és őrölt fekete borssal ízesítjük (a készítés során a sót és a fekete borsot, több részletben adjuk a raguhoz), majd az egészet alaposan összeforgatjuk. Közepes hőfokon, gyakori keverés mellett addig pároljuk a húst, amíg a hozzáöntött vörösbor és a hús által engedett lé elpárolog.
- Ezután hozzáadjuk a paradicsompürét vagy a hámozott és apróra vágott paradicsomot, esetleg sűrített paradicsomot. Hozzáöntünk nagyjából 200-300 ml marha alaplevet vagy vizet. Kóstolás után kevés sóval és őrölt borssal ízesítjük, majd az egészet jól összekeverjük. Az edényt lefedjük és mérsékelt hőfokon, gyakori keverés mellett nagyjából 60-90 percig gyenge forrásban tartjuk a ragut. Közben, ha szükséges, akkor marha alaplével vagy vízzel, esetleg csontlével pótoljuk pótoljuk az elpárolgott folyadékot.
- A párolási idő végén hozzáöntjük a felmelegített tejet (a tej tompítja a paradicsom esetleges túlzott savasságát). Kóstolás után – ízlés szerint – sóval, őrölt fekete borssal ízesítjük, majd a ragut jól összekeverjük és még legalább 5 percig gyenge forrásban tartjuk.
Tippek, tanácsok bolognai ragu készítéséhez
- Az elkészült bolognai ragu mellé, enyhén sós vízben száraz tésztát (tagliatelle vagy penne), vagy esetleg friss, házi készítésű tagliatelle (szélesmetélt) tésztát főzünk (ne főzzük túl a tésztát!). A kellően megfőtt és leszűrt tésztát egy nagyobb lábasba borítjuk (A megfőtt tésztát ne öblítsük le hideg vízzel!). A tészta főzővizéből is hozzáöntünk keveset (500 g tésztához körülbelül 100 ml főzővizet), majd hozzáadjuk a bolognai ragut és az egészet alaposan összekeverjük. Tálaláskor kevés reszelt parmezán sajtot szórunk a tetejére.
- A ragut készítéséhez használhatunk paradicsompürét vagy friss hámozott paradicsomot, illetve sűrített paradicsomot is.
- Az őrölt fekete borson és a són kívül esetleg – ízlés szerint – használhatunk bazsalikomot, oregánót, kakukkfüvet, rozmaringot is a ragu fűszerezéséhez.
- A bolognai ragut felhasználhatjuk bolognai lasagne, bolognai spagetti, rakott bolognai spagetti vagy más ételek készítéséhez is alapanyagként.
- Az alkoholtartalma miatt nem kell tartani a bor használatától, mert főzés közben a borban található alkohol nagy része el fog párologni. A bor íze és zamata marad csak meg.
- A bolognai ragut elkészíthetjük darált marhahúsból (nyak) vagy darált sertéshúsból (lapocka), de akár a kettő különböző arányú keverékéből is.
- Ha a darált húst nem készen vásároljuk, hanem mi magunk otthon daráljuk, akkor a húsos szalonnát is ledarálhatjuk a hússal együtt.
- Akik esetleg idegenkednek a tehéntej használatától, azok akár el is hagyhatják. Ha a paradicsom savassága miatt mégis túlságosan savanykásnak éreznék a bolognai ragut, akkor kevés cukrot adhatnak esetleg hozzá.