Sütőtökkrémleves

Egy finom sütőtökkrémleves recept, aminek a készítése is egyszerű. Tálalhatjuk pirított kenyér- vagy zsemlekockákkal és pirított tökmaggal is.

Sütőtökkrémleves
Sütőtökkrémleves

Mennyiség: 4-6 főre | Előkészítés: 20 perc | Főzés: 30 perc | Elkészítési idő: 60 perc

Recept hozzávalók

400 g sütőtök, 60 g vaj, 40 g finomliszt, 1/2 citrom (ecet), 10-15 g konyhasó, 40 g kristálycukor, 1 kis csomó kapor, 1,5 liter ivóvíz (vagy alaplé), 200 ml tejszín

Sütőtökkrémleves készítése

1., A sütőtököt megtisztítjuk, meghámozzuk, a magjait eltávolítjuk, majd vékony szeletekre vagy apró kockákra feldaraboljuk. A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.

2., Egy megfelelő méretű fazékban kevés vajat (20 g) vagy étolajat felmelegítünk. Hozzáadjuk az apróra feldarabolt sütőtököt, és apróra vágott kaporral ízesítjük. Mérsékelt hőfokon, gyakori keverés mellett a tököt puhára pároljuk.

3., Ekkor rászórjuk a lisztet és gyorsan összekeverjük. Rövid pirítás után felöntjük vízzel vagy alaplével (zöldség alaplé, csontlé, szárnyas alaplé). A levest felforraljuk, besűrítjük, közben sóval, cukorral, citromlével (ecettel) ízesítjük.

4., A sütőtököt botmixerrel pépesítjük (esetleg egy szűrőn is átpasszírozhatjuk a levest, hogy krémesebb legyen). Végül a levesbe belekeverjük a felmelegített tejszínt, valamint a maradék vajdarabokat (a montírozás, vagyis a vaj hozzáadása elhagyható).

Tippek, javaslatok sütőtökkrémleves készítéséhez

Az elkészült sütőtökkrémlevest forrón tálaljuk. A tányérokba adagolt leves tetejére vajban pirított kenyér- vagy zsemlekockát szórhatunk, ami nagyon jól illik hozzá. Valamint díszíthetjük kevés apróra vágott kaporral vagy petrezselyemzölddel és pirított tökmaggal is. Locsolhatunk a tetejére még kevés tejszínt, illetve tökmagolajat, amivel különböző mintákat is készíthetünk a leves felületére.

A sütőtökkrémlevest akár legírozhatjuk is. Ekkor a tejszínhez hozzákeverünk egy darab tojássárgáját, majd hőkiegyenlítés után, a kapott keveréket hozzáöntjük a leveshez, és az egészet jól összekeverjük.

A legírozott, montírozott levest már ne forraljuk, mert a leveshez kevert tejszín, tojássárgája és vaj kicsapódik. Amennyiben nem szeretnénk azonnal elfogyasztani az egészet, akkor csak annyi levest legírozzunk, illetve montírozzunk, amennyit el is fogyasztunk egyszerre. Ha fogyasztás előtt mégis fel szeretnénk melegíteni, a már legírozott, montírozott levest, akkor azt megtehetjük, csak ügyeljünk arra, hogy nehogy túlhevítsük.

Lisztszórás helyett, rántással is sűríthetjük a levest.

A cukor helyett mézet is használhatunk. A frissen facsart citromlevet esetleg ecettel is helyettesíthetjük.

Vajban pirított kenyér- vagy zsemlekocka készítése

A szikkadt zsemlét vagy kenyeret vékonyan meghámozzuk. A hámozott zsemlét vagy kenyeret nagyjából 5-10 mm élhosszúságú kockákra vágjuk. Egy serpenyőben kevés vajat felolvasztunk. Hozzáadjuk a kenyér- vagy zsemledarabokat és gyakori keverés mellett szép aranysárgára pirítjuk.

Egyéb receptek

Frankfurti leves

Frankfurti leves

Az elkészült frankfurti levest még forrón tálaljuk. A tetejét kevés tejföllel díszíthetjük. Friss kenyér jól illik...

Zöldborsóleves

Zöldborsóleves

Készíthetjük galuskával, vajas galuskával, csipetkével, de akár száraztésztát (csigatészta, eperlevél, stb.) is...

Zöldbableves

Zöldbableves

Tálalhatjuk csipetkével, galuskával, valamint kolbásszal vagy virslivel is gazdagíthatjuk. Igény szerint főzhetünk...