Egy finom frankfurti leves recept, aminek az elkészítése is egyszerű.

Mennyiség
4-6 főre
Elkészítése
Egyszerű
Sütési/főzési idő
kb. 30 perc
Elkészítési idő
kb. 60 perc
Recept hozzávalók
- 500 g kelkáposzta
- 150 g virsli
- 300 g burgonya
- 150 g sárgarépa
- 100 g petrezselyemgyökér
- 50 g zellergumó
- 15 g sertészsír (vagy napraforgóolaj)
- 25 g vöröshagyma
- 100 ml tejföl
- 1 kis csokor petrezselyemzöld
- 3 g fokhagyma
- 3 g őrölt fekete bors (vagy fűszerpaprika-őrlemény)
- 3 g majoránna
- 15 g konyhasó
- 1500 ml ivóvíz
A zsemleszínű rántáshoz
- 60 g finomliszt
- 30 g sertészsír (vagy napraforgóolaj)
- 300 ml ivóvíz
Frankfurti leves elkészítése
- A kelkáposztát alaposan megmossuk, a külső leveleket és az esetleges sérült részeket eltávolítjuk. Ezután elnegyedeljük, a torzsáját kivágjuk, vékony szeletekre vágjuk (kb. 1 cm), majd egy szűrőbe tesszük, és hideg vízzel leöblítjük. A többi zöldséget is megtisztítjuk, megmossuk, majd apróra feldaraboljuk. A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.
- Egy nagyobb edényben a finomra vágott vöröshagymát kevés sertészsírban (napraforgóolajban), mérsékelt hőfokon félpuhára pároljuk. Hozzákeverjük az apróra (5-8 mm-es kockára) feldarabolt sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellergumót és a kicsit nagyobbra (10-15 mm-es kockára) darabolt burgonyát is. Kevés vizet öntünk hozzá és lefedve nagyjából 5 percig pároljuk.
- Ezután hozzáadjuk a vékony metéltre vágott kelkáposztát és az apróra vágott fokhagymát. Sóval ízesítjük, őrölt fekete borssal, majoránnával, finomra vágott petrezselyemzölddel fűszerezzük. Fedővel lefedjük, és mérsékelt hőfokon, gyakori keverés mellett lassan pároljuk. Ha a zöldségeket és a kelkáposztát félig puhára pároltuk, akkor felöntjük annyi vízzel, amennyi bőven ellepi azokat, majd a levest lefedve lassan tovább főzzük.
- Közben, amíg a zöldségek lassan párolódnak, zsemleszínű rántást készítünk. Egy serpenyőben 30 g sertészsírt (vagy 40 ml napraforgóolajat) felmelegítünk. Hozzákeverjük a lisztet és mérsékelt hőfokon, állandó keverés mellett zsemleszínűre pirítjuk. Miután kissé kihűlt 300 ml hideg vízzel felöntjük és egy habverővel simára, csomómentesre keverjük. A felhígított rántást szűrőn keresztülöntve, állandó keverés mellett hozzáadjuk a forrásban lévő leveshez. Kóstolás után, ha szükséges, akkor a levest ismét ízesítjük.
- A virsliről a bőrt lehúzzuk, majd nagyjából 3-5 mm vastagságú karikákra vágjuk. Egy serpenyőben pár cseppnyi zsiradékon, gyakori keverés mellet a virslikarikákat gyorsan megpirítjuk. A megpirított virslikarikákat a lassú forrásban levő leveshez adjuk. Kóstolás után, ha szükséges, akkor a levest ismét ízesítjük. Ha esetleg szükséges, akkor víz hozzáadásával a kellő sűrűségűre hígítjuk. Addig gyenge forrásban tartjuk, amíg a zöldségek teljesen meg nem puhulnak.
- Ha a zöldségek teljesen puhára főttek, akkor a levest tartalmazó edényt levesszük a tűzhelyről. A tejfölt egy habverő segítségével simára kikavarjuk. A forró levesből nagyjából 1-2 merőkanálnyi mennyiséget vékony sugárban a tejfölhöz öntünk, folyamatos keverés mellett. Ezután ezt a tejfölös keveréket szintén vékony sugárban, állandóan keverés mellett visszaöntjük a frankfurti leveshez.
Tippek, tanácsok frankfurti leves készítéséhez
- Az elkészült frankfurti levest forrón tálaljuk. A tetejét kevés tejföllel, petrezselyemzölddel díszíthetjük. Finom, friss kenyér jól illik mellé.
- Tálaláskor ügyeljünk arra, hogy minden adag levesbe egyformán kerüljön pirított virsli!
- Akik ecetesen szeretik, azok pár csepp ecettel meg is bolondíthatják.
- Az őrölt fekete bors helyett vagy mellett őrölt fűszerpaprikát is használhatunk a leves fűszerezéséhez (a színe miatt sokan különösen kedvelik). Valamint használhatunk egyéb fűszereket is, például köménymagot vagy őrölt köménymagot.
- A víz helyett csontlével is készíthetjük a frankfurti levest. Ebben az esetben a sárgarépát, a petrezselyemgyökeret és a zellergumót sem szükséges felhasználni a leves készítéséhez.