Almás pite

Egy finom almás pite recept (más néven amerikai almás pite), aminek a készítése is egyszerű. A pitét tésztaráccsal- vagy hagyományos módon, tésztalappal fedve is elkészíthetjük. A tésztalap felültét különböző mintákkal díszíthetjük, valamint a tésztából kis alakzatokat (rózsát, levelet stb.), díszeket is formázhatunk és ráhelyezhetjük a pite tetejére.

Almás pite
Almás pite

Mennyiség: 1 adag | Előkészítés: 50 perc | Sütés: 40 perc | Elkészítési idő: 1 óra 30 perc

Hozzávalók

A sárga linzertésztához:

480 g finomliszt, 320 g vaj (margarin), 160 g porcukor, 2 db tojássárgája, 10 g vaníliás cukor, fél citrom lereszelt héja


A töltelékhez:

1 kg alma, 150-250 g kristálycukor, 40 g darált dióbél, 5 g őrölt fahéj, 100 g sárgabarackíz, 40 g édesmorzsa (piskótamorzsa, darált keksz)


A lekenéshez:

1 db tojássárgája

Almás pite készítése

1. Az átszitált lisztet és porcukrot összemorzsoljuk az apróra felkockázott vajjal. Hozzáadjuk a vaníliás cukrot, a citromhéjat és a tojássárgát. A tésztát addig gyúrjuk, amíg össze nem áll, majd fóliába csomagolva legalább 30 percig hűtjük, pihentetjük.

2. A pihentetett tésztát 60:40 százalékos arányban két részre osztjuk. A nagyobb darabot, lisztezett felületen, 5 mm vastagságú, kör alakú lappá nyújtjuk.

3. A piteformát kibéleljük a kinyújtott tésztával, villával néhány helyen megszurkáljuk, a felesleget levágjuk (ezt a maradék tésztával összegyúrjuk és visszarakjuk a hűtőbe). A tésztát 180 °C-ra melegített sütőben 15 percig sütjük, majd langyosra hűtjük.

4. Az almát meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, nagy lyukméretű reszelőn lereszelhetjük. A levét kissé kipréseljük, majd hozzákeverjük a cukrot (az alma édességétől függően), a darált diót és az őrölt fahéjat.

5. Az elősütött tészta felületét vékonyan megkenjük a sárgabarackízzel. Rászórjuk az édes morzsát, majd egyenletesen ráterítjük az almatölteléket.

6. A hűtőben pihentetett maradék tésztát lisztezett felületen 5 mm vastagságú, kör alakú lappá nyújtjuk, majd 8-10 mm széles csíkokra vágjuk. A tésztacsíkokból rácsot készítünk a töltelék tetejére.

7. A tészta felületét tojássárgával vékonyan lekenjük, majd a 180 °C-ra melegített sütőben, nagyjából 30 perc alatt, szép aranybarnára sütjük. Rövid pihentetés után - még melegen -, szeletekre vágjuk az elkészült almás pitét.

Tippek, javaslatok almás pite készítéséhez

Az almatölteléket szeletelt almából is készíthetjük. Ekkor a tisztított almát negyedekre-, majd vékony, 3-4 mm széles szeletekre vágjuk. Egy megfelelő méretű edényben közepesen puhára pároljuk, miközben az alma által engedett levet szinte teljesen elpárologtatjuk. Végül hozzákeverjük a cukrot, a fahéjat és a darált diót, majd langyosra hűtjük.

A tésztarács készítése helyett egy tésztalappal is befedhetjük az almatölteléket. Sütés előtt a tésztalap felültét tojással vékonyan lekenjük. Villával néhány helyen megszurkáljuk, majd nem túl mély barázdákat húzva a tésztába különböző mintákkal díszíthetjük (rács, hullámos vonal stb.), valamint a tésztából kis alakzatokat (rózsát, levelet stb.), díszeket is formázhatunk és ráhelyezhetjük a pite tetejére.

A vaj helyett margarint vagy esetleg sertészsírt is használhatunk a tészta készítéséhez.

Az almából kipréselt levet felhasználhatjuk más sütemények készítéséhez, de akár magában is elfogyaszthatjuk.

Ha esetleg nem szeretnénk diót használni az almatöltelékhez, akkor helyettesíthetjük édes morzsával (piskótamorzsa, darált keksz).

A fahéj mennyisége – ízlés szerint – esetleg növelhető vagy csökkenthető, illetve igény szerint akár teljesen el is hagyható.

Az almatöltelékhez 50-100 g, megmosott, majd rövid ideig meleg vízben áztatott mazsolát is keverhetünk, illetve 1-2 csipetnyi őrölt szerecsendióval is fűszerezhetjük.

A vaníliás cukor helyett használhatunk jó minőségű vaníliaaromát vagy vaníliarudat is.