Csemegeuborka

Egy finom csemegeuborka recept, aminek a készítése is egyszerű, és tartósítószer nélkül is hónapokig tárolható a ropogós csemegeubi.

Csemegeuborka

Mennyiség: 6 db 720 ml-es ü. Előkészítés: 30 perc Főzés: 30 perc Elkészítési idő: 1 óra 30 perc

Hozzávalók

  • 2-2,1 kg uborka (5-8 cm hosszúságú),
  • 3 db babérlevél,
  • 6 g fekete bors,
  • 6 g mustármag,
  • 100 g vöröshagyma (elhagyható),
  • 50 g torma (elhagyható)

A felöntőléhez:

  • 1,8 liter meleg ivóvíz,
  • 40 g konyhasó,
  • 90 g kristálycukor,
  • 200 ml ecet (10%-os)

Szükséges eszközök:

  • 6 db 720 ml-es befőttes üveg tetővel

Csemegeuborka készítése

1., Az uborkát átválogatjuk, hideg vízben legalább 10 percig áztatjuk, majd alaposan megmossuk, leöblítjük és lecsepegtetjük. A tormát és a vöröshagymát megtisztítjuk, majd felszeleteljük.

2., A meleg vízhez hozzáadjuk a sót, a cukrot és addig keverjük, amíg teljesen fel nem oldódnak, majd hozzákeverjük az ecetet is.

3., A korábban már előkészített, tiszta befőttes üvegek aljára azonos mennyiségű szeletelt vöröshagymát (elhagyható), apróra tördelt babérlevelet, mustármagot és fekete borsot helyezünk.

4., Az üvegeket egészen a nyakukig megtöltjük az előkészített uborkával (kb. 350 g uborka és hagyma üvegenként), melyet szorosan egymás mellé állítunk, valamint közé- és a tetejére tormaszeleteket helyezünk.

5., A langyos, ecetes lével majdnem teljesen teletöltjük az üvegeket (nagyjából 2-3 milliméterre legyen a lé szintje az üveg peremétől, de az uborkát feltétlen lepje el teljesen), majd a tetővel légmentesen lezárjuk.

6., Egy nagyobb edénybe fából vagy hőálló műanyagból készült rácsot vagy többrétegű konyharuhát, esetleg papírt helyezünk, majd erre állítjuk a lezárt üvegeket. Az edénybe annyi hideg vizet öntünk, hogy a szintje az üvegek magasságának a kétharmadáig érjen.

7., Az edényben lévő folyadékot 90 °C-ra melegítjük (gyenge forrásig), és ezen a hőfokon tartjuk legalább 30 percig, majd lefedve vagy konyharuhával letakarva hagyjuk langyosra hűlni.

8., A hőkezelés (dunsztolás) után az üvegeket kiemeljük, szárazra töröljük és szobahőmérsékletűre hűtjük. Felcímkézés után, napfénytől védett, hűvös helyre rakjuk, és fogyasztásig ott tároljuk.

Tippek, javaslatok csemegeuborka készítéséhez

A receptben szereplő mennyiségek hat darab 720 ml-es befőttes üveg megtöltésére elegendőek.

Kizárólag friss, kemény húsú, egészséges, élénkzöld, 5-8 cm hosszúságú uborka alkalmas csemegeuborka készítésére. Lehetőleg nagyjából egyforma méretű, egyenes uborkákat szerezzünk be.

A hőkezelést (dunsztolást) más lehetséges házi megoldással is kivitelezhetjük. Az uborkával megtöltött és lezárt üvegeket hőkezelését végrehajthatjuk egy kuktában, gáz- vagy elektromos sütőben, valamint befőzőautomatában is.

Vöröshagyma és a torma nélkül is készíthetjük a csemegeuborkát. Ekkor a hagyma és a torma mennyiségét uborkával helyettesíthetjük.

Lényeges, hogy az uborkákat egyesével alaposan megmossuk. A felületüket, egy erre a célra rendszeresített kefével is átdörzsölhetjük.

A hőkezeléssel (dunsztolással) megfelelően tartósított csemegeuborka hónapokig is tárolható. Az üvegeket felbontás után hűtőben tároljuk, és néhány napon belül fogyasszuk el.

A felöntőlé készítésekor nem szükséges a vizet felforralni. Meleg vízre csak azért van szükség, mert könnyeben feloldódik benne a só és a cukor.

Igény szerint egyéb ízesítőket is használhatunk a receptben szereplő alapanyagok mellett vagy helyett. Ilyen ízesítő lehet például a koriandermag, a friss- vagy szárított kapor, a fehérszőlő-levél.

Csemegeuborka