Frankfurti leves

Egy finom frankfurti leves recept, aminek a készítése is egyszerű.

Frankfurti leves
Frankfurti leves

Mennyiség: 4-6 főre | Előkészítés: 20 perc | Főzés: 30 perc | Elkészítési idő: 60 perc

Hozzávalók

600 g kelkáposzta, 300 g virsli, 300 g burgonya, 50 g vöröshagyma, 10 g sertészsír (vagy étolaj), 15-20 g konyhasó, 1 g majoránna, 1 g őrölt fekete bors, 120 g tejföl, 2,5 liter ivóvíz (alaplé)


A rántáshoz:

70 g finomliszt, 50 g sertészsír (vagy étolaj), 10 g fűszerpaprika-őrlemény, 3 g fokhagyma, 200-300 ml ivóvíz

Frankfurti leves készítése

1. A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk, hámozzuk. A kelkáposzta külső leveleit és az esetleges sérült részeket eltávolítjuk. Ezután elnegyedeljük, a torzsáját eltávolítjuk, majd vékony szeletekre vágjuk. A burgonyát nagyjából 10-15 milliméteres kockákra vágjuk, a vöröshagymát egészen apróra daraboljuk, a fokhagymát pépesítjük. A virsli héját eltávolítjuk és 2-3 milliméter széles szeletekre felvágjuk. A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.

2. Egy megfelelő méretű edényben a finomra vágott vöröshagymát kevés sertészsírban (vagy étolajban), mérsékelt hőfokon, félpuhára pároljuk. Hozzáadjuk a vékony metéltre vágott kelkáposztát. Kevés sóval ízesítjük, őrölt fekete borssal, majoránnával fűszerezzük, és felöntjük kevés vízzel (csontlével, zöldség alaplével). Fedő alatt nagyjából 5 percig pároljuk, majd beletesszük a feldarabolt burgonyát, és felöntjük a maradék vízzel vagy alaplével.

3. Amíg a leves felforr, egy serpenyőben megpirítjuk a virsli szeleteket, majd félre rakjuk, és a serpenyőben elkészítjük a zsemleszínű rántást. A felmelegített zsiradékhoz hozzáadjuk a lisztet. Gyakori keverés mellett világosbarnára (zsemleszínűre) pirítjuk, majd a tűzről levéve hozzákeverjük a fokhagymapépet és a fűszerpaprikát. Az elkészült rántást rövid pihentetés után felöntjük 200-300 ml hideg vízzel, simára dolgozzuk, a forrásban lévő leveshez keverjük, és ismét felforraljuk, besűrítjük.

4. A levest gyenge forrásban tartjuk addig, amíg a kelkáposzta és a burgonya kellően megpuhul. Végül a frankfurti levest – hőkiegyenlítés után – tejföllel dúsítjuk. A simára dolgozott tejfölhöz hozzákeverünk 2-3 merőkanálnyi forró levest. A tejfölös keveréket visszaöntjük a többi leveshez, majd az egészet még legalább 5 percig gyenge forrásban tarjuk és jól kiforraljuk. Közben hozzáadjuk a pirított virsli karikákat, és kóstolás után – ízlés szerint – esetleg még ízesítjük.

Tippek, javaslatok frankfurti leves készítéséhez

Az elkészült frankfurti levest forrón tálaljuk. A tetejét kevés tejföllel, petrezselyemzölddel díszíthetjük. Finom, friss kenyér jól illik mellé.

Tálaláskor ügyeljünk arra, hogy minden adag levesbe egyformán kerüljön pirított virsli!

Akik ecetesen szeretik, azok pár csepp ecettel meg is bolondíthatják.

A majoránna mellett esetleg petrezselyemzöldet is használhatunk, valamint fűszerezhetjük őrölt fűszerköménnyel is a levest.

Frankfurti leves
Frankfurti leves