Zserbó szelet

Egy finom zserbó szelet recept, aminek a készítése is egyszerű. A zserbó az egyik legismertebb és legfinomabb magyar sütemény, ami kedvelt ünnepi (húsvéti és karácsonyi) édesség.

Zserbó szelet
Zserbó szelet

Mennyiség: 35 szelet | Előkészítés: 15 perc | Sütés: 30 perc | Elkészítési idő: 2 óra

Recept hozzávalók

Az omlós élesztős tésztához:

500 g finomliszt, 250 g vaj, 60 g porcukor, 5 g konyhasó, 5 g vaníliás cukor, 15 g friss élesztő (4 g szárított élesztő), 100 ml tehéntej, 2 db tojássárga (40 g)


A töltelékhez:

300 g sárgabarackíz, 200 g darált dióbél, 150 g porcukor, 50 g mazsola, 5 g vaníliás cukor, 1 citrom lereszelt héja, 50 ml rum (elhagyható)


A csokoládé bevonathoz:

100 g temperált csokoládé vagy kakaós ét tortabevonó, 15-30 ml étolaj

Zserbó szelet készítése

1., A lisztet és a porcukrot átszitáljuk. A hideg vajat (vagy más zsiradékot) nagyjából 1-1,5 cm élhosszúságú kockákra daraboljuk. A hideg tejhez hozzáadjuk az élesztőt, a tojássárgát és simára, csomómentesre keverjük (az élesztőt nem kell felfuttatni). A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.

2., Elkészítjük az omlós élesztős tésztát. A felkockázott vajat a lisztel elmorzsoljuk. Hozzákeverjük a sót, a porcukrot, a vaníliás cukrot és az élesztős keveréket, majd lehetőleg minél gyorsabban meggyúrjuk a tésztát (gépet is használhatunk). Gyúrás közben el kell kerülni a zsiradék túlzott felmelegedését, felolvadását! Az elkészült tésztát gömb vagy téglalap alakúra formázzuk, majd legalább 20-30 percre a hűtőbe tesszük.

3., Közben előkészítjük a zserbótöltelék alapanyagait. A sárgabarackízt simára keverjük a rummal (elhagyható vagy rumaromával helyettesíthető). A darált dióbélhez hozzákeverjük a porcukrot, a mazsolát, a citromhéjat és a vaníliás cukrot.

4., A hűtőben pihentetett tésztát három egyenlő részre vágjuk, majd enyhén lisztezett felületen, 5 mm vastag, téglalap alakú lapokká nyújtjuk. Az első lapot sütőpapírral bélelt sütőlemezre vagy tepsire (kb. 40x30 cm méretű) helyezzük. Egy villával 5-6 centiméterenként megszurkáljuk, majd a sárgabarackíz felével megkenjük, a diós keverék felét egyenletes vastagságban rászórjuk. Ezt a műveletet a második lap ráhelyezése után megismételjük és befedjük a harmadik lappal.

5., A tésztalap felületét simára igazítjuk, sűrűn megszurkáljuk, majd a süteményt két ütemben, előmelegített sütőben, nagyjából 30 perc alatt megsütjük (200 °C-on 10 perc, majd 180 °C-on 15-20 perc). A kellően megsült süteményt egy másik sütőlemez segítségével megfordítjuk (az alsó lap kerüljön felülre), majd így hagyjuk teljesen kihűlni.

6., A kihűlt sütemény felületét bevonjuk vízgőz felett felolvasztott temperált csokoládéval vagy kakaós ét tortabevonóval (ha szükséges, akkor esetleg semleges ízű étolajjal hígíthatjuk). A megolvasztott bevonó anyagot rácsorgatjuk a zserbó felületére, majd gyors határozott mozdulatokkal egyenletesen elsimítjuk egy spatula segítségével.

7., A csokoládébevonat teljes megszilárdulása után a zserbót leszélezzük, majd nagyjából 10 x 3 cm-es téglalap alakú szeletekre felvágjuk. A szeletelést egy forró vízbe mártott, majd szárazra törölt, éles késsel végezzük. Szeletelés közben ügyeljünk a csokoládé bevonat épségére!

Tippek javaslatok zserbó szelet készítéséhez

A zserbó szelet vagy más néven Gerbeaud szelet, esetleg egyszerűen csak zserbó az egyik legismertebb és legfinomabb magyar sütemény, ami kedvelt ünnepi (húsvéti és karácsonyi) édesség.

A zserbó szeletnek több változata is létezik. Készítik három-, illetve négy réteg tésztával, valamint rummal és rum nélkül is. Egyes cukrászdák megsütött linzerlapokat használnak a sütemény készítéséhez.

A sütemény eredete vitatott. A nevét egyes vélemények szerint, a megalkotójáról, a magyar cukrászat meghatározó egyéniségéről Gerbeaud Emil (eredeti néven Émile Gerbeaud 1854-1919) svájci származású cukrászmesterről kapta. Más vélemények szerint viszont a sütemény csak az 1940-es évek végén vált ismerté a Gerbeaud cukrászdában, és az 1950-es években került először a szakácskönyvekbe a receptje.

A sütemény tetejére szánt bevonat készülhet temperált csokoládé, csokoládés fondán, vagy kakaós ét tortabevonó felhasználásával is. A tésztát kevés citromhéjreszelék hozzáadásával is készíthetjük.

A felolvasztott csokoládé temperálás nélkül nem alkalmas a zserbó szelet bevonására, mert a csokoládé dermedésekor a kicsapódott kakaóvajtól szürke és fénytelen lesz a felülete. A csokoládé temperálására több módszer is létezik. Az egyik legegyszerűbb és otthoni körülmények között is viszonylag egyszerűen kivitelezhető, az oltásos módszer. A 40 °C-ra felmelegített olvasztott csokoládéhoz azonos minőségű, apróra feldarabolt csokoládét adunk. Folyamatos keverés mellett a csokoládédarabokat felolvasztjuk, közben a keverék hőmérsékletét 30 °C-ra hűtjük. A kakaós ét tortabevonót nem kell temperálni. Felolvasztás és esetleges hígítás után felhasználható.

A zserbó szelet tésztájának készítésekor a vaj felét zsírral (sertészsír, libazsír) vagy margarinnal is helyettesíthetjük. Ezt a zsiradékot akár többféle zsiradékból is összeállíthatjuk (például: 50% vaj, 30% margarin és 20% sertészsír).

Egyéb receptek

Almás gyümölcskenyér

Almás gyümölcskenyér

Ez a több napig is puha almás süti egész évben elkészíthető, különösen karácsony környékén remek választás...

Linzerkarika

Linzerkarika

A sütemény alapja hagyományos linzertészta, a töltelék sárgabarackíz, a teteje darált dióval és porcukorral van díszítve...

Isler (Ischler)

Isler (Ischler)

Az elkészült isler (ischler) vagy régies, magyaros elnevezése szerint isli fánk tetejét apróra vágott pisztácia...