Isler (Ischler)

Egy finom isler recept (vagy ischler), aminek a készítése is egyszerű. Az eredeti recept szerint rumos-csokoládés vajkrémmel töltötték az islert, de manapság már számos változatát készítik. Előfordul kisebb-nagyobb méretben, valamint lekváros és habos változatok is léteznek.

Isler (Ischler)

Mennyiség: 16-20 db Előkészítés: 30 perc Sütés: 10-12 perc Elkészítési idő: 1 óra 30 perc

Hozzávalók

A tésztához:

450 g finomliszt, 300 g vaj (margarin), 150 g porcukor, 90 g dióbél, 5 g vaníliás cukor, 1-2 g őrölt fahéj, 1 db citrom, 2 db tyúktojás


A tészta nyújtásához, darabolásához:

30-50 g finomliszt


Az isler töltelékéhez:

ribizlilekvár vagy rumos-csokoládés vajkrém


Az isler bevonásához:

150 g temperált étcsokoládé vagy kakaós ét tortabevonó

Isler készítése

1. A tojásokat és a citromot meleg vízzel alaposan megmossuk. Ezután a tojásokat egyesével felütjük, majd a sárgájukat és fehérjüket szétválasztjuk. A tojások fehérjét hideg helyre tesszük és később más ételekhez, süteményekhez (például habcsók készítéséhez) vagy éppen a habos isler tojáshabos töltelékéhez felhasználjuk. A dióbelet átválogatjuk, majd finomra daráljuk. A citrom héját vékonyan (csak a sárga részt) lereszeljük. A recept egyéb hozzávalóit, előkészítjük, kimérjük.

2. A lisztet egy keverőtálba vagy gyúródeszkára szitáljuk. A hideg vajat 1,5-2 cm nagyságú kockákra daraboljuk, majd a liszttel elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a porcukrot, a finomra darált diót, a fahéjat, a reszelt citromhéjat, a vaníliás cukrot, a tojássárgáját és az egészet gyors, határozott mozdulatokkal omlós tésztává gyúrjuk. Csak addig kell gyúrni, amíg egy gombóccá össze nem tudjuk állítani az egészet. Ezután a tésztát frissentartó fóliába csomagoljuk, majd legalább 30-60 percre hideg helyre tesszük, és jól lehűtjük.

3. A sütőt előmelegítjük 180 °C hőmérsékletre. A tepsit (tepsiket) sütőpapírral kibéleljük. A pihentetett és kellően lehűtött barna linzi tésztát kisebb darabokra vágjuk, kissé átgyúrjuk, majd lisztezett nyújtódeszkán körülbelül 5-6 mm vastagságúra nyújtjuk. A kinyújtott tésztából egy sima szélű, kerek kiszúró segítségével 6-8 cm átmérőjű lapokat készítünk. A korongokról a felesleges lisztet eltávolítjuk és a sütőpapírral bélelt tepsibe vagy sütőlemezre rakjuk azokat. A megtöltött tepsit az előmelegített sütőbe toljuk és a tésztát körülbelül 10 perc alatt megsütjük. Ezután a tepsit kivesszük a sütőből és a tésztát hűlni hagyjuk. Nem kell megvárni, hogy megpiruljon a tészta teteje. Ne süssük túl, mert túl száraz és ropogós lesz! A megsült, világos színű tésztakorongokat hagyjuk a tepsibe, amíg teljesen ki nem hűlnek, mert könnyen deformálódhatnak még melegen!

4. A kellően kihűlt korongokat kettesével összeragasztjuk. Az egyik lapot vékonyan bekenjük a ribizlilekvárral, majd a másik lapot rárakjuk, megigazítjuk, hogy teljesen fedje az alsót és kissé rányomjuk. Ezután az összeragasztott tésztakorongokat legalább 1-2 órára (vagy másnapig) félre rakjuk és hagyjuk, hogy kellően összeragadjanak.

5. A kellően összeragadt korongokat, bevonjuk vízgőz felett felolvasztott temperált csokoládéval (vagy kakaós ét tortabevonóval). Ha szükséges, akkor a csokoládét kakaóvajjal, vajjal, vagy esetleg finomított semleges ízű étolajjal hígíthatjuk. A kakaós ét tortabevonó hígításához használhatunk, semleges ízű étolajat vagy margarint. A csokoládés masszába belemártjuk az összeragasztott korongokat. Lehetőleg úgy, hogy a csokoládé a tetejüket és az oldalukat is vékonyan bevonja, majd egy rácsra vagy egy sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük azokat. A felesleges csokoládét lecsöpögtetjük és megvárjuk, hogy teljesen megszilárduljon.

Tippek, javaslatok isler készítéséhez

Az elkészült isler (ischler) vagy régies, magyaros elnevezése szerint isli fánk tetejét apróra vágott pisztácia vagy mandula darabokkal díszíthetjük. Habzsákba töltött olvasztott csokoládéval akár kisebb mintákat is készíthetünk a sütemények tetejére.

A felolvasztott csokoládé temperálás nélkül nem alkalmas az isler bevonására, mert a csokoládé dermedésekor a kicsapódott kakaóvajtól szürke és fénytelen lesz a felülete. A csokoládé temperálására több módszer is létezik. Az egyik legegyszerűbb és otthoni körülmények között is viszonylag egyszerűen kivitelezhető, az oltásos módszer. A 40 °C-ra felmelegített olvasztott csokoládéhoz azonos minőségű, apróra feldarabolt csokoládét adunk. Folyamatos keverés mellett a csokoládédarabokat felolvasztjuk, közben a keverék hőmérsékletét 30 °C-ra hűtjük. A kakaós ét tortabevonót nem kell temperálni. Felolvasztás és esetleges hígítás után felhasználható.

Ez a finom sütemény a nevét a híres osztrák üdülő- és fürdőhelyről, Bad Ischlről kapta. Richard Kurth cukrász alkotta meg az 1950-es években. Az islert, az eredeti recept szerint rumos-csokoládés vajkrémmel töltötték, de manapság már számos változatát készítik. Előfordul kisebb-nagyobb méretben, valamint lekváros és habos isler változatok is léteznek.

A tészta gyúrását, darabolását és nyújtását lehetőleg hűvös helyen végezzük! Meleg helyen túlságosan megolvadhat a vaj és a tészta kizsírosodik. Ha ez mégis bekövetkezne, akkor rövid időre tegyük a tésztát a fagyasztóba, hogy lehűljön. Ezt követően kevés tojásfehérje hozzáadása után gyúrjuk át a tésztát.

A ribizlilekvár helyett használhatunk valamilyen más savanykás ízű lekvárt. Például meggylekvárt, vegyes gyümölcsízt, málnalekvárt, szilvalekvárt, szederlekvárt, de akár sárgabaracklekvárt is.

A simára kevert lekvárt akár habzsákba is tölthetjük, úgy talán egyszerűbb és gyorsabb lesz az islerek megtöltése. Főleg, akkor lehet ez hasznos, ha sok, kisméretű islert készítünk.

Dió helyett használhatunk finomra darált mogyorót vagy mandulát is a tészta készítéséhez.

Készíthetünk kisebb méretű, úgynevezett mini islert is. Ilyenkor használjuk 3-5 cm átmérőjű kiszúrót.

A vaj helyett esetleg használhatunk másfajta zsiradékot is a tészta készítéséhez, például margarint vagy sertészsírt.

Az islerből érdemes egyszerre nagyobb mennyiséget is készíteni, mivel egészen jól tárolható. Sőt 2-3 nap elteltével talán még puhább és finomabb lesz.

A rumos-csokoládés vajkrémmel töltött islerhez

Hozzávalók: 150 g vaj, 150 g porcukor, 50 g étcsokoládé, 5 ml (1 teáskanál) rum vagy kevés rumaroma

A puha vajat, a porcukorral habosra keverjük. A csokoládét vízgőz felett megolvasztjuk. Lassan vékony sugárban csorgatva, állandó keverés mellett hozzáadjuk a vajas keverékhez és az egészet simára dolgozzuk. Végül hozzákeverjük a rumot is a langyosra hűlt keverékhez. A krémet rövid időre hideg helyre tesszük. Ezzel a lehűtött rumos-csokoládés vajkrémmel ragasztjuk össze kettesével a megsütött és kellően lehűtött tésztakorongokat. Végül pihentetés után a megtöltött korongok tetejét és oldalát olvasztott csokoládéval bevonjuk.

Isler (Ischler)