Kapormártás

Egy finom kapormártás recept, aminek a készítése is egyszerű. Ez a friss kaporból készült mártás remekül illik főtt és sült húsokhoz, halhoz, valamint különböző tökből készült ételek mellé.

Kapormártás
Kapormártás

Mennyiség: 4-6 főre | Előkészítés: 10 perc | Főzés: 15 perc | Elkészítési idő: 30 perc

Recept hozzávalók

1 nagy csokor friss kapor, 50 g vaj (napraforgóolaj), 60 g finomliszt, 30 ml ételecet (10%-os), 10-15 g konyhasó, 35 g kristálycukor, 200 ml tejföl, 500 ml ivóvíz (vagy csontlé, zöldség alaplé)


A díszítéshez:

kevés kapor

Kapormártás készítése

1., A friss kaprot folyó víz alatt alaposan megmossuk, majd egy szűrőben lecsepegtetjük. A kapor vastagabb, kemény szárrészeit eltávolítjuk, majd a kapor leveleit és a zsenge szárrészeket apróra feldaraboljuk (a kapor leveleiből félreteszünk keveset a díszítéshez). A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.

2., Ezután elkészítjük a világos rántást. Egy serpenyőben kissé felhevítjük a vajat, majd hozzáadjuk a lisztet. Mérsékelt hőfokon, állandó keverés mellett, rövid ideig hevítjük a lisztet (nem kell megpirítani, elegendő addig hevíteni, amíg a zsiradékban felhabzik), közben hozzákeverjük a finomra feldarabolt kaprot.

3., A rántáshoz hozzáöntjük a hideg vizet (vagy csontlevet, zöldség alaplevet) és az egészet egy habverővel simára csomómentesre keverjük. A felhígított rántást állandó keverés mellett felforraljuk, majd mérsékelt hőfokon gyenge forrásban tarjuk addig, amíg mártás sűrűségű lesz. Közben, ízlés szerint, ecettel, sóval, cukorral ízesítjük.

4., Hőkiegyenlítés után hozzáadjuk a tejfölt. A forró mártásból 2-3 evőkanálnyi mennyiséget a tejfölhöz adunk, majd az egészet simára, csomómentesre keverjük. Ezután a csomómentesre dolgozott tejfölt hozzákeverjük a kapormártáshoz, és az egészet még néhány percig forrásban tartjuk. Kóstolás után – ízlés szerint – esetleg még ízesítjük.

Tippek, javaslatok kapormártás készítéséhez

Az elkészült kapormártás jól illik különböző főtt és sült húsokhoz, illetve fasírt, töltött tök, rántott cukkini (tökfélék), tökfasírt stb. mellé.

Az ecetet, a cukrot és a sót ne adjuk egyszerre a mártáshoz, hanem inkább kisebb adagokban és többszöri kóstolás után adagoljuk! Mindenki a saját ízlése szerint alakítsa ki a számára kellemes édeskés-savanykás ízt.

A vaj helyett használhatunk napraforgóolajat vagy esetleg sertészsírt is. Az ételecet helyet használhatunk frissen facsart citromlevet vagy fehérborecetet is. A csontlé vagy zöldség alaplé helyett esetleg használhatunk húsleveskockát is, amit 500 ml forró vízben feloldunk (a sótartalmát vegyük figyelembe).

Egyéb receptek

Majonéz

Majonéz

A jól elkészített majonéz tömény, sima állományú, a habosra kevert vajhoz hasonló. Íze pikáns, színe élénksárga...

Tartármártás

Tartármártás

A tartármártás jól illik halételek, rántott (bundázott) ételek mellé, illetve salátákhoz is használhatjuk még, mint...

Besamel mártás

Besamel mártás

Az elkészült besamel mártás vagy más néven tejmártás színe tejfehér. Illata és íze a vaj és a tej illatára, ízére...