Paprikás krumpli

Egy finom paprikás krumpli recept, aminek a készítése is egyszerű. Kolbász nélkül köretként is kínálhatjuk, fogyaszthatjuk. Szabad tűzön, bográcsban is könnyen elkészíthetjük.

Paprikás krumpli
Paprikás krumpli

Mennyiség: 4-6 főre | Előkészítés: 20 perc | Főzés: 45 perc | Elkészítési idő: 1 óra 15 perc

Hozzávalók

1500 g burgonya, 150-200 g kolbász, 80 g vöröshagyma, 50 g sertészsír (étolaj), 200 g zöldpaprika, 100 g paradicsom, 5 g fűszerpaprika-őrlemény, 5-10 g konyhasó, 5 g fokhagyma, 3 g őrölt köménymag

Paprikás krumpli készítése

1. A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk. A meghámozott burgonyát cikkekre vagy kockára vágjuk, majd hideg vízbe tesszük. A zöldpaprikát és a paradicsomot nagyjából 1x1 centiméteres darabokra vágjuk, a vöröshagymát és a fokhagymát egészen apróra daraboljuk. A kolbászt (vagy virslit) vékony szeletekre vágjuk. A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.

2. Egy megfelelő méretű edényben pörköltalapot készítünk. A zsiradékot felmelegítjük, hozzáadjuk a felaprított vöröshagymát és gyakori keverés mellett, közepes hőfokon aranysárgára pirítjuk. Az edényt félrehúzzuk és hozzákeverjük a fűszerpaprikát, valamint kevés hideg vizet öntünk hozzá. Az edényt visszarakjuk a tűzhelyre, felhevítjük, és a vizet elpárologtatjuk.

3. A pörköltalaphoz hozzáadjuk az előkészített burgonyát, a felszeletelt kolbászt (elhagyható vagy virslivel is helyettesíthető, amit a főzés végén adjunk csak hozzá). Kevés sóval, őrölt köménnyel, fokhagymával ízesítjük és az egészet jó alaposan összekeverjük.

4. Lefedve, mérsékelt hőfokon, nagyjából 5 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a feldarabolt zöldpaprikát és paradicsomot (vagy ezek helyett lecsót). Az egészet óvatosan összeforgatjuk, és még további 5 percig fedő alatt pároljuk. Ezt követően felöntjük annyi vízzel, amennyi a burgonyás keveréket majdnem teljesen ellepi.

5. A paprikás krumplit lassan, egyenletesen, fedővel lefedve, körülbelül 15-20 perc alatt készre főzzük (a főzési idő függ a burgonyadarabok méretétől és a burgonya fajtájától). Főzés közben többször óvatosan megrázzuk, esetleg megkeverjük, hogy a krumpli egyenletesen puhuljon. Közben több alkalommal is megkóstoljuk, és ha szükséges, akkor még egyéni ízlés szerint ízesítjük.

Tippek, javaslatok paprikás krumpli készítéséhez

Az elkészült paprikás krumpli akkor jó, ha a leve pörköltszerű, tartalmas és sűrű. Főzés közben a burgonya, a főzővíz jelentős részét magába szívja. Ez a felszívott vízmennyiség természetesen függ a krumpli fajtájától és minőségétől is. Ha újburgonyából készítjük a paprikás krumplit, akkor vegyük figyelembe, hogy az kevesebb folyadékot képes felszívni. Ezért a főzéshez kevesebb vizet használjunk, mert különben túl híg lesz a szaftja.

A paprikás krumplit szabad tűzön, bográcsban is könnyen elkészíthetjük.

A kolbászt akár el is hagyhatjuk. Kolbász nélkül a paprikás krumplit köretként is kínálhatjuk, fogyaszthatjuk, főleg párolt húsok és sültek mellé. Kolbászból inkább kevesebbet használjunk, de jó minőségűt és jóízűt, mert nagyon elnyomhatja a kész paprikás krumpli ízét. Használhatunk például gyulai kolbászt, lecsókolbászt, debreceni kolbászt, lángolt kolbászt vagy akár virslit is. A virslit viszont csak a főzés végén, az utolsó 5 percben adjuk hozzá.

A paprikás krumpli mellé jól illik 1-2 szelet finom kenyér, illetve különböző savanyúságok (csemegeuborka, kovászos uborka, káposztasaláta, uborkasaláta, céklasaláta). Tálaláskor díszíthetjük apróra vágott petrezselyemzölddel, paprika és paradicsom szeletekkel.

Akik csípősen szeretik, azok tehetnek bele egészben vagy darabolva kevés erős paprikát, chilit.

Arra figyeljünk, hogy ne öntsünk hozzá túl sok vizet, mert nem lesz elég sűrű a szaftja, hanem inkább leves szerű lesz az állaga!

A sertészsír helyett használhatunk napraforgóolajat, de akár kevés füstölt szalonnát is. A szalonnát apróra felkockázunk, majd a zsírját kisütjük és ezen a zsiradékon pirítjuk meg a vöröshagymát.

A paradicsom héját felhasználás előtt akár el is távolíthatjuk. A friss paradicsom és paprika helyett használhatunk lecsót is.

Dúsíthatjuk a paprikás burgonyát galuskával (nokedlivel), csipetkével, illetve más házi készítésű vagy készen kapható száraztésztával, amit külön megfőzünk és az elkészült paprikás krumpliba belekeverünk.

A burgonyát nem feltétlenül muszáj cikkekre vagy kockára vágni. Olyan alakúra és méretűre formázhatjuk, amilyenre csak szeretnénk. Vághatjuk hasábra, vékony szeletekre, karikákra, de az apróbb szemű burgonyát (főleg az újburgonyát) akár egészben is hagyhatjuk. Azt azonban vegyük figyelembe, hogy ha túlságosan vékonyra vagy apróra daraboljuk, akkor a krumpli könnyen szétfőhet, összetöredezhet és a végeredmény így inkább paprikás burgonyapép lesz.

Paprikás krumpli
Paprikás krumpli