Szilvás gombóc

Egy finom szilvás gombóc recept, aminek a készítése is egyszerű. A hagyományos burgonyás gyúrt tésztából készült gombócokat, fahéjas porcukorral ízesített szilvával töltjük és vajban pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Tálaláskor a tetejére fahéjas porcukrot szórunk. Desszertként vagy főételként is fogyaszthatjuk.

Szilvás gombóc

Mennyiség: 4-6 főre Előkészítés: 1 óra 30 perc Főzés: 30 perc Elkészítési idő: 2 óra

Hozzávalók

A tésztához:

1 kg burgonya, 250 g finomliszt, 25 g vaj (sertészsír), 2 db tyúktojás, 15 g konyhasó


A szilvás töltelékhez:

300 g szilva, 100 g porcukor, 2-3 g őrölt fahéj


A pirított zsemlemorzsához:

50 g vaj (sertészsír), 150 g zsemlemorzsa


A szilvás gombócok főzéséhez:

4-5 liter ivóvíz, 30-40 g konyhasó

Szilvás gombóc készítése

1. A burgonyát megmossuk, majd héjában puhára főzzük. Még forrón meghámozzuk és azonnal burgonyanyomóval- vagy szűrőn áttörjük, szétterítjük és lehűtjük. Közben a szilvát megmossuk, félbe vágjuk és kimagozzuk. A recept egyéb hozzávalóit előkészítjük, kimérjük.

2. A kihűlt, áttört burgonyához hozzáadjuk a lisztet, a felkockázott zsiradékot, a sót és a tojásokat, majd az egészet éppen csak addig gyúrjuk, amíg egynemű, sima, csomómentes tésztát nem kapunk (gépet is használhatunk). A meggyúrt tésztát gömb alakúra formázzuk, majd letakarva 10-15 percig pihentetjük.

3. Közben elkészítjük a pirított zsemlemorzsát. Egy serpenyőben felmelegítjük a zsiradékot. Hozzáadjuk a zsemlemorzsát és gyakori keverés mellett világosbarnára pirítjuk.

4. A pihentetett burgonyás tésztát lisztezett felületen 5-6 mm vastagságúra kinyújtjuk, majd 8x8 centiméteres négyzetekre felvágjuk.

5. A kimagozott, fahéjas porcukorral megtöltött szilvaszemeket a négyzetek közepére helyezzük. A tészta sarkait a szilvára hajtjuk, majd a tészta széleit és az összeérő sarkokat finoman összenyomkodjuk. Ezután a tenyerünkben gömbölyűre formázzuk a szilvás gombócokat.

6. A formázott gombócokat, kisebb adagokban, néhány perc alatt, megfőzzük, a gyenge forrásban tartott, enyhén sós vízben. Amikor a gombócok a víz felszínére jönnek, egy szűrőkanállal kiemeljük, lecsepegtetjük, és a pirított zsemlemorzsában megforgatjuk őket.

Tippek, javaslatok szilvás gombóc készítéséhez

Tálaláskor, az elkészült szilvás gombóc tetejét fahéjas porcukorral megszórjuk és még melegen fogyasztjuk.

Fontos, hogy az áttört burgonyában minél kevesebb nedvesség maradjon, mert különben a tészta lágy és nehezen formázható lesz (így több lisztet kell hozzáadni), illetve főzés után rágóssá válhat.

A finomliszt egyharmad része helyett használhatunk réteslisztet is a tészta készítéséhez.

Igény szerint a tésztát és a pirított zsemlemorzsát zsiradék hozzáadása nélkül is készíthetjük.

A gombócok főzésekor ügyeljünk arra, hogy a víz ne forrjon túl erősen, különben egymásnak ütődhetnek, megsérülhetnek, és széteshetnek.

A szilvás gombóchoz hasonló módon készíthetünk barackos-, túrós- vagy lekváros gombócot is.

A szilvás gombóc mellé nudli (angyalbögyörő) is készíthető, melyet esetleg a gombóc készítésekor fel nem használt, maradék tésztából is megformázhatunk.

Szilvás gombóc